© 2012 Przemek


Meksyk, Cenoty, Wyprawa YUCATAN 2012 – Isla Mujeres


VI-ta wyprawa ALPHA-DIVERS do Meksyku i na Półwysep Jukatan to czas poświęcony, oprócz kursów nurkowania kawernowego PADI CAVERN DIVER, na eksplorację północno-wschodniej części półwyspu. Zwiad rozpoczęliśmy od nurkowań rafowych i wrakowych w Morzu Karaibskim, po to aby mieć porównanie, tym razem Isla Mujeres do nudnych, pustynnych nurkowisk przybrzeżnych przy Cancun i Playa del Carmen, oraz zdecydowanie najbogatszych – tych po stronie Belize. Mezoamerykańska Rafa Barierowa – druga co do długości rafa barierowa Ziemi, zaczyna się już tutaj jednak ryby po stronie meksykańskiej są bardzo mocno przetrzebione aż do granicy z Belize, za to prądy… ostre.

Po nurkowaniach na Isla Mujeres wyruszyliśmy na południe, by mijając betonowe aglomeracje turystyczne Playa del Carmen, zanurzyć się w klimacie prawdziwego Meksyku. Wytęsknieni dotarliśmy zatem do położonego wśród Cenot i najwspanialszych jaskiń krasowych Tulum, a tu po raz kolejny rozpoczęła się Wielka Przygoda z nurkowaniem kawernowym i jaskiniowym 🙂


Ruiny Świątyni Pani Ix Chel, prężące się na wysokim, wapiennym klifie, na tle okrutnie lazurowo-błękitnej wody Morza Karaibskiego. Isla Mujeres – Wyspa Kobiet – nazwę tą nadali jej hiszpańscy najeźdcy, odkrywając tu opuszczone sanktuarium z licznymi wizerunkami kobiety-jaguara. Dziś prawie nic nie zostało po czasach dawnej świetności, a sterty kamieni, będącej niegdyś świątynią IX Chel strzegą dziś xtoloki. Wybierz się na odkrywanie tajemnic Meksyku razem z ALPHA-DIVERS.

ZAPRASZAMY DO GALERII


Najbliższa wyprawa ALPHA-DIVERS do Meksyku Luty 2013


Kursy Nurkowania PADI Warszawa | Alpha-Divers | Cenoty | Filipiny | Kursy Ratownictwa DAN | Ubezpieczenia DAN